2012. július 30., hétfő

Hogyan motiváld barátaidat?


Talán neked is van olyan barátod, akin látod, hogy nincs jól. Nem tud előre lépni az életében, ugyanazokat a köröket futja újra és újra, nincs normális állása, nincs pénze, pedig tehetséges, értelmes ember. Vagy bár az élete bizonyos területein sikeres, de közben az egészsége a szemed láttára megy tönkre, egyre jobban elhízik, már egy kis gyaloglástól is kifullad... 
Szerencsés esetben ez a barátod nyitott arra, hogy elfogadja a tanácsaidat, de ha nem megfelelő módon beszélsz vele, akkor hiába a segítő szándék, akár még a barátságotok is tönkremehet. Úgyhogy bár egyrészt jó, ha meghallgat téged, de nagyon nem mindegy, hogy mit és hogyan mondasz.
Erről a témáról írt Mark Sisson egy tanulságos cikket a blogján:

Számodra a tökéletes hétvégi reggel egy rövid futással indul (vagy egy spinning órával, esetleg egy röpke kis túrával), aztán jöhet egy egészséges és laktató reggeli, majd kezdődhet a nap többi része. A barátod ezzel szemben délig alszik, miután felkel, első útja egy pékségbe vezet, a napot pedig a tévé előtt tölti el. Aztán egyszer csak hozzád fordul és a te segítségedet kéri, hogy megváltoztathassa az életmódját és olyan legyen… mint te.
Bár persze az nagyon jólesik, ha valaki utánozni akar bennünket, mert az az elismerés jele, de közben mégis piszok nehéz a barátainkat motiválni. A következő 10 tipp abban segít, hogy barátodat elindítsd az egészséges életmód felé vezető úton, méghozzá úgy, hogy eközben se a barátságotokat, se az ép elmédet ne kockáztasd…

 

1. Nem! Nem! Nem!


Ha mások vezetéséről van szó, akkor gyakran fontos, hogy először is azt tisztázzuk, hogy mit ne tegyünk. Mi nem fog működni, ha egy barátodat akarod motiválni? A kérlelés, könyörgés, manipulálás, kritizálás és megszégyenítés. Ha ezeket nem tudod mind megjegyezni, akkor legalább ezt az egyet jegyezd meg: ne adj tanácsot, ha nem kérnek rá. Bízz bennem!

 

2. Példaértékű viselkedés

Ha a barátod a segítségedet kérte, akkor jó eséllyel már felismerte, hogy tisztában vagy az egészséggel és fitnesszel kapcsolatos kérdésekkel. Mi legyen a következő lépésed? Továbbra is viselkedj úgy, hogy megfelelő mintát mutass neki. Például ha beültök egy étterembe, mutasd meg, hogy a te étrended még nem jelenti azt, hogy csak otthon tudnál megfelelőeket főzni, hanem étteremben is tudsz jól és egészségesen enni. Vagy ha a barátod szeret esténként beülni inni valahova, akkor javasold neki, hogy munka után csatlakozzon inkább hozzád egy sétára. Hogy ennek mi a lényege? Az, hogy egy bolond százat csinál, azaz a barátod utánozni fog téged.

3. Figyelj oda



Az élet annyival egyszerűbb lenne, ha az emberek ténylegesen azt mondanák, amit gondolnak, de sajnos a barátod nem fog egyértelműen tanácsot kérni tőled az egészségével kapcsolatban. Valószínűbb, hogy inkább részletes kérdéseket fog feltenni arról, hogy mit eszel, hova jársz edzeni, és hogy pontosan mit is teszel azért, hogy jó formában legyél. Ahelyett, hogy ilyenkor ledarálnád a napi menüdet vagy edzésrendedet, inkább a kérdéseik alapján tegyél javaslatokat, hogy ők mit változtathatnak az egészségük érdekében.


4. Küzdelem



Valószínűleg nem fitnesz-mesterként születtél, hanem az idők folyamán váltál egyre inkább a téma szakértőjévé. Talán voltak olyan pontok is az életedben, amikor könnyebb lett volna feladni az egészséges életmódot és visszatérni egy lustább élethez, de te nem adtad fel. Ehhez talán egy új edzésmódot kellett találnod, amit örömmel csináltál, vagy többet kellett kísérletezned a konyhában, vagy egyszerűen csak új célt kellett kitűznöd magad elé. Bármi is volt az, nem tettetheted azt, hogy a jóléted felé vezető út egyszerű lett volna. Inkább oszd meg a küzdelmeidet
. Nemcsak azért, mert ez erősíti a kapcsolatotokat (hiszen ki ne szeretné a nehéz helyzetek legyőzéséről szóló történeteket), hanem azért is, mert így a barátod felismeri, hogy bár te sem rendelkezel minden válasszal, de a te utad az övé is, épp csak te már valamivel előrébb jársz.


5. Törődés


A változás sose könnyű, és ha a barátod teljesen új életmódba kezd, akkor az út során biztos beleütközik majd néhány akadályba. Hogy ilyenkor mivel segíthetsz a legjobban? Hallgasd meg őt, hagyd panaszkodni, engedd, hogy a válladon sírja ki magát – egész egyszerűen mutasd meg, hogy törődsz vele.


6. Támogatás


Talán nem tudsz ott lenni reggelente, hogy kirángasd őt az ágyból egy korai edzésre és a zsemlét se verheted ki a kezéből, de néha egy kis támogatás sokat segíthet. Legyél ott, amikor segítségre van szüksége, hívd át egy egészséges vacsorára (és mindenképp ajánld fel, hogy megadod neki a receptet), vagy szervezz meg egy közös edzést – tégy meg bármit, ami ahhoz kell, hogy lássa, hogy ott vagy vele és támogatod.


7. Tananyagok


Ha a barátod érdeklődést mutat az egészség és a fitnesz iránt, akkor ideje, hogy tanácsot is adj neki. De ahelyett, hogy te lennél számára a tudás egyetlen forrása, inkább mutasd meg neki, hogy hol találhatja meg az információkat. Nagyon sok egészséggel és fitnesszel kapcsolatos blog van már, némelyik hasznosabb, mint a többi, próbáld őt azok felé terelni, amelyek révén meg fogja érteni az egészséges életmód fontosságát, és hogy hogyan érheti el ezt a legjobban a saját életében.


8. Légy pozitív


Talán azért vágott bele a barátod az életmódváltásba, mert az orvosa azt mondta, hogy fennáll nála a szívinfarktus, a cukorbetegség vagy más betegség kockázata. Igen, a betegség fenyegetése – vagy ami még rosszabb, a halálé – erős motiváló tényező lehet, de ha barátokról van szó, jobb, ha inkább a pozitív kilátásokról beszélünk. Ahelyett, hogy a kockázat csökkentésére fókuszálnánk, inkább koncentráljunk az életmódváltás pozitív hatásaira – arra a jó érzésre, amit az első komolyabb futásod után érzel, arra az örömre, amikor egészségesen főzöl és még a gyerekeidnek is ízlik, vagy arra a fenomenális érzésre, amikor beleférsz egy olyan farmeredbe, amit már évek óta nem tudtál hordani. Ha barátok motiválásáról van szó, mindig koncentrálj a pozitívumokra!


9. Nem rólad szól



Bár persze komoly részed lehet abban, hogy a barátodból fitnesz-guru legyen, a valóság az, hogy ez nem rajtad múlik. Neki kell meghoznia a döntést, hogy egészséges akar lenni, és neki kell megtalálnia azt, hogy milyen edzésterv és milyen étrend működik az ő számára. Tehát bár a támogatásod és a tanácsod mindenképp jól jön, ez a dolog egész egyszerűen nem rólad szól.


10. Ünnepeljünk



A barátod megcsinálta – megváltoztatta az életét, elért egy fitnesszel kapcsolatos célt, vagy sikerrel teljesített egy újfajta aktivitást. Bármi is volt a kitűzött cél, a sikert ünnepeljétek meg. Nem kell ehhez nagy ajándék – egy igaz barát néhány támogató szóval is sokat tud adni. Főleg, ha ezek a szavak egy olyan fitnesz-gurutól jönnek, aki az első naptól kezdve mellette állt.


Eredeti cikk: http://www.marksdailyapple.com/10-simple-steps-to-motivate-a-friend/#axzz220TcDFLg

Ha tetszett a poszt, csatlakozz az Életmód-iránytű közösséghez. Kattints ide.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése